Polecamy

WWW-mysliborz

WWW-powiat mysliborski

Spotkania z nauką – warsztaty laboratoryjne

banan16 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia laboratoryjne, których celem było poznanie struktury DNA w komórce roślinnej.

Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć jak wygląda kwas deoksyrybonukleinowy. Nie były do tego potrzebne specjalne sprzęty, niczym z seriali kryminalistycznych. Mogli to bez problemu zrobić w trakcie spotkania  z przedstawicielkami Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Biologii Katedry Biologii Komórki oraz Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii Paniami: dr Ewą Filip oraz mgr Elizą Orłowską, które gościły w naszym Zespole Szkół.

Za pomocą kilku prostych substancji chemicznych gospodarstwa domowego (np. soli kuchennej, szamponu) i niektórych elementów wspólnych z kuchni i laboratorium, uczniowie wyodrębniali DNA z materiału biologicznego (w tym przypadku z banana). Korzystając ze zdobytych na lekcjach biologii informacji, mogli wykorzystać je w praktyce do analizowania własnych wyników pracy.

Każdy z uczestników zapoznał się z metodyką potrzebną do wykonania doświadczenia i zgodnie z instrukcją dodawał poszczególne odczynniki. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem prowadzących zajęcia. Wielkie było zdziwienie, kiedy pod koniec zaczęły wytrącać się białe kłaczki nitkowatej struktury. Potem już tylko „mieszadełkiem” wyciągali DNA i umieszczali w roztworze alkoholu w probówkach Eppendorf, aby następnie pochwalić się w domu rodzicom.

Zarówno gimnazjaliści, jak i licealiści bawili się świetnie, a nauka zdobyta w trakcie zajęć zostanie zapamiętana przez długi czas.

Galeria

Statut szkoły

Podręczniki

podreczniki

1204377
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
366
4094
9100
1204377

Twój IP: 54.167.15.6