Polecamy

WWW-mysliborz

WWW-powiat mysliborski

17 IX - Dzień Sybiraka

„Przetrwali wichry i wojenne burze,
Przetrwali tajgi, szachty i stepy…”

dzien sybiraka 2017

17 września br. nasza szkoła gościła w swych progach byłych więźniów sowieckich obozów pracy – łagrów. Obchodzony Dzień Sybiraka sprawił, że w uroczystym apelu upamiętniającym zesłańców wzięli udział:

- członkowie Związku Sybiraków w Myśliborzu i ich rodziny
- Prezes Zarządu w Gorzowie Wlkp. – Jadwiga Ostrowska
- Wiceprezes Zarządu w Gorzowie Wlkp. – Wincenty Hubski
- Prezes Zarządu Koła w Myśliborzu – Janina Hryniewiecka
- Przewodniczący Rady Powiatu w Myśliborzu – Ferdynand Łukasik
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Myśliborzu – Roman Wąsik
- Sekretarz Gminy Myślibórz – Katarzyna Królak
- ks. prob. kan. mgr Janusz Zachęcki
- dyrektor Zespołu Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu – mgr Beata Fryder

Byli więźniowie obozów pracy uczestniczyli w mszy świętej, a potem młodzież naszej szkoły przedstawiła montaż słowno – muzyczny, który przypominał historię masowych deportacji Polaków z terenów wschodniej Rzeczpospolitej na „nieludzką ziemię”. Lata pobytu na zesłaniu to czas trudnego do wypowiedzenia cierpienia naznaczonego głodem, zimnem, wycieńczającą pracą, chorobami i często utratą najbliższych.
Słowa utworów recytowanych i śpiewanych przez uczniów naszej szkoły wzruszyły obecnych, przypomniały przeżywane cierpienie, ale także radość z powrotu do ojczyzny. Ci, którym udało się przeżyć te nieludzkie warunki, zachowali w pamięci tragedię swego dzieciństwa i  łodości. Niektórzy niechętnie wracają do tych czasów, inni opowiadają, mając nadzieję, że ich słowa będą przestrogą.
Wzruszający apel zakończył się wysłuchaniem hymnu Związku Sybiraków Polskich i słowami, którymi młodzież oddała cześć tym, którzy przeszli przez „Syberię – Golgotę Wschodu”: „My młode pokolenie, chylimy czoła przed Waszym cierpieniem i bohaterstwem. Cześć i chwała bohaterom”.

„Z dalekiej Syberii jak ptaki zbłąkane
Wracali do Ciebie Ojczyzno kochana,
Nieśli Ci serca i myśli stroskane,
I ręce gotowe zabliźnić Twe rany.”

(przyg. I. Krause, M. Wojtków)

Statut szkoły

Podręczniki

podreczniki

1202747
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
230
2464
7470
1202747

Twój IP: 54.227.186.112