Polecamy

WWW-mysliborz

WWW-powiat mysliborski

Bibliotekarz poleca

Recenzje książek polecanych przez pracowników biblioteki

Matrioszka-Pandrioszka. Recenzja książki.

Rosja - muza i kochanka Jesienina, bez której nie mógł żyć i która doprowadziła go do samobójczej śmierci.

Czytaj więcej...

Niezwykłe kobiety w dziejach - recenzja książki

A szóstego dnia stworzył Bóg człowieka.
I dał mu na imię Adam. (...)
A potem stworzył kobietę.
Z„Księgi Genezis”

Niezwykłe kobiety w dziejach

Zapytacie zapewne co to za „niezwykle kobiety” przecież każda w jakimś sensie jest niezwykła! To prawda. Lecz poznajcie te, których życie było na tyle niecodzienne, że na stale zapisało się w dziejach w postaci kronikarskich notatek, poematów czy też - najczęściej - w tradycji.

Czytaj więcej...

Każdy ma swoje San Michele - biblioteka poleca

In angello cum libello

„Szczęście możemy znaleźć tylko w nas samych” – mawiał dr Munthe, autor „Księgi z San Michele”, w której ten niewidomy starzec otworzył tysiącom ludzi oczy na piękno świata. Axel Munthe lekarz – pisarz – humanista, opiekun biedaków i zwierząt…

Czytaj więcej...

Recenzja książki Per Olova Enquista ''Opowieść o Blanche i Marie''

„Amor amnia vincit”

Będąc miłośniczką literatury skandynawskiej z wielką przyjemnością sięgnęłam po nową książkę szwedzkiego pisarza starszego pokolenia Per Olova Enquista pt. „Opowieść o Blanche i Marie” i dałam się zahipnotyzować opowieścią o królowej radiologii – Marii Skłodowskiej – Curie i królowej histerii – Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentki profesora Charcota, szefa paryskiego szpitala psychiatrycznego i nauczyciela Freuda. Obie kobiety doświadczone okrutnie przez los, obie uwikłane w miłość brudną, piękną i złamaną. Blanche, współpracownica i przyjaciółka noblistki przed opuszczeniem szpitala psychiatrycznego stała się kochanką profesora Charcota, który wstępną miłość do Blanche (był żonaty) przypłacił śmiertelnym zawałem. Kilkumiesięczny romans owdowiałej Marii Skłodowskiej i żonatego Paula Langevin kończy się obyczjowym skandalem. Maria Curie – Skłodowska dotychczasowy symbol kobiecej emancypacji i naukowego geniuszu staje się ladacznicą, żydowską przybłędą z nieistniejącej Polski, niszczycielką porządnych rodzin francuskich. Czy taki życiorys naszej noblistki znajdziemy w encyklopedii? Z pewnością nie. Sięgnijmy więc po „Opowieść ...” Enquista o tym, że można otrzymać dwukrotnie nagrodę Nobla, ale stać się społecznym wyrzutkiem z powodu „zakazanego” romansu.
„Miłość przezwycięży wszystko”

 

Książkę poleca: Barbara Augustynowicz

Statut szkoły

Podręczniki

podreczniki

1204459
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
448
4176
9182
1204459

Twój IP: 54.167.15.6