Polecamy

WWW-mysliborz

WWW-powiat mysliborski

Matrioszka-Pandrioszka. Recenzja książki.

Rosja - muza i kochanka Jesienina, bez której nie mógł żyć i która doprowadziła go do samobójczej śmierci.

„Rozbił się jak filiżanka z porcelany o kamień nieczułych ludzkich serc” - tak powiedział po śmierci poety jeden z jego przyjaciół.
Dwa oblicza Rosji, zawsze takie miała: duchowa czystość i uliczny brud. Dzisiejsza Rosja to ojczyzna, którą się kocha i nienawidzi jak pisze Krystyna Kurczab-Redlich autorka książki o współczesnej Rosji, w której „reformy lat 90-tych są jak pomyje z demokratycznej kuchni gwałtownie wlane przez granice”.
Książka nosi tytuł „Pandrioszka”, bo współczesna matrioszka, niegdyś symbol roześmianej, beztroskiej ruskiej kobiety to dziś od góry ruska wesoła baba z nieco skrzywionym uśmiechem a od dołu - puszka Pandory - same nieszczęścia. Taka Matrioszka - Pandrioszka.
Krystyna Kurczab-Redlich napisała książkę o dzisiejszej Rosji, jakiej dotąd nie było. Napisała ją dopiero po 9 latach mieszkania tam. Właśnie tak - mieszkania, nie pobytu. Oznacza to dopasowanie się do ulic. Wmieszanie się w tłum i w tym tłumie wypatrzenie, a nawet wyczucie drugiego człowieka.
Autorka ma niezwykłą cechę rasowego reportera - umiejętność wysłuchania drugiego człowieka co ma do powiedzenia, a nawet a może przede wszystkim wsłuchanie się w niego poprzez utożsamienie się z jego losem, wtopienie w jego biografię.
Jakiż to świat, w którym „nic nie jest podobne do tego samego gdzie indziej”? To Rosja ze swoją romantyczną duszą, egzotyką prostactwa, duchową czystością i ulicznym brudem.
Gorąco polecam tę lekturę przede wszystkim tym czytelnikom, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze współczesnej Rosji, gdzie „nie ma dygania i ukłonów, obowiązkowego układu szklaneczek i sztućców, owijania słów w bawełnę i różowej pianki na myślach.”

Statut szkoły

Podręczniki

podreczniki

1204452
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
441
4169
9175
1204452

Twój IP: 54.167.15.6