Polecamy

WWW-mysliborz

WWW-powiat mysliborski

17 września dzień sybiraka

dzień sybiraka na stronę

    "Byli to ludzie tak niestrudzeni w wysiłku myślenia o Polsce,

     tak piękni w swej wewnętrznej jakiejś prawości i żarliwości uczuć,

    tak szlachetni w nędzy i nieszczęściu.”

                                      "Żywi i umarli" Gustaw Herling - Grudziński

     17 września obchodzony jest w naszym kraju jako Dzień Sybiraka. W tym bowiem dniu przypada rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Rosjanie dokonali czterech deportacji Polaków do północnej, europejskiej części Rosji, do Kazachstanu i na Syberię. Deportowani Polacy pracowali przymusowo w kopalniach, zakładach przemysłowych, przy wyrębie lasów, budowie linii kolejowych, dróg i kanałów. Katorżnicza praca, mróz, chorobyi okrucieństwo straży i władz obozowych sprawiły, że wielu Polaków straciło życie na tej nieludzkiej ziemi. Ci, którym udało się przeżyć, zachowali w pamięci tragedię swego dzieciństwa i młodości. Są świadkami tamtych okrutnych czasów.

     W tym roku po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole byłych więźniów sowieckich obozów pracy. Uroczystym apelem, będącym połączeniem tekstów poetyckich, pieśni

i wspomnień więźniów, uczciliśmy tych, którzy przetrwali i tych, których już nie ma wśród nas. Uczniowie klasy II „C” i III „A” godnie przyjęli byłych zesłańców, mieszkańców naszego miasta i okolic, ich rodziny oraz przedstawicieli władz i placówek oświatowych.

Wśród przedstawionych tekstów znalazły się fragmenty wspomnień pana Zdzisława Grzeszczaka, który spisał swoje tragiczne przeżycia, swych rodziców i siostry. Obecna na apelu córka pana Grzeszczaka – pani D. Szymczyk ze wzruszeniem opowiadała o tym, jak trudno było jej ojcu wrócić znowu wspomnieniami do tych czasów i o równoczesnym poczuciu, że trzeba zachować te wspomnienia dla młodszych pokoleń.

     Słowa podziękowania dla młodzieży, która potrafi upamiętnić Sybiraków i oddać im należną cześć, skierowała pani Prezes Zarządu Koła – Janina Hryniewiecka. Poinformowała również zebranych, że takie spotkania będą się odbywały w naszej szkole każdego roku, bowiem należy zachować pamięć o historii naszego narodu i uczcić tych, którym przyszło żyć na zesłaniu.

     Starosta Powiatu Myśliborskiego pani Danuta Patkowska skierowała życzenia zdrowia i sił do obecnych na apelu Sybiraków, prosząc ich równocześnie, aby w miarę możliwości spisywali swoje wspomnienia, jest to bowiem ważna karta naszej, polskiej, tragicznej historii.

     Ze szczególnym wzruszeniem wszyscy obecni odśpiewali w podniosłej atmosferze i z ogromnym wzruszeniem „Hymn Sybiraków”.  

     Dyrektor szkoły pani Beata Fryder zaprosiła gości na poczęstunek do szkolnej świetlicy. Była to okazja do spotkania, wspomnień i wzruszeń. Pani dyrektor poinformowała również, że Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu organizuje w tym roku po raz pierwszy bieg „Pamięci Sybiraków”, który wejdzie do kalendarza uroczystości naszej szkoły i będzie organizowany każdego roku dla uczczenia więźniów sowieckich obozów pracy.                                                    

Statut szkoły

Podręczniki

podreczniki

1595358
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
317
1907
16740
1595358

Twój IP: 3.237.71.23