Polecamy

WWW-mysliborz

WWW-powiat mysliborski

Uncategorised

100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI - SZTANDAR DLA ZESPOŁU SZKÓŁ im. NOBLISTÓW POLSKICH w MYŚLIBORZU

     W piątek 9 listopada br. w naszej szkole odbyła się niezwykle podniosła uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączona z nadaniem szkole sztandaru.

    

     Msza Święta odprawiona przez ks. Piotra Budę rozpoczęła uroczystość nadania szkole sztandaru. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, rodzice uczniów, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Poświęcenia sztandaru dokonał proboszcz parafii pw. Św. Krzyża ks. Janusz Zachęcki. Następnie w uroczystym pochodzie sztandar został przeniesiony do szkoły.

     Prowadząca szkolną uroczystość p. Barbara Figiel, witając zgromadzonych gości, zaprosiła wszystkich do wspólnego zaśpiewania czterech zwrotek hymnu narodowego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

- Starosta Powiatu Myśliborskiego pani Danuta Patkowska,

- Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz pan Piotr Sobolewski,

- Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego pan Mariusz Norsesowicz,

- Przewodniczący Rady Powiatu pan Ferdynand Łukasik,

- Proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Myśliborzu ks. Janusz Zachęcki,

- Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Powiatu Myśliborskiego,

- Prezes ZNP w Myśliborzu pan Jan Urbanowski,

- Prokurator Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu pani Lucyna Traczewska,

- Komendant Powiatowy PSP w Myśliborzu mł. bryg. Grzegorz Słota,

- Powiatowy Inspektor Sanitarny pani Marzena Smolarek,

- Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz pani Ewelina Rybarska,

- Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Myśliborzu pani Janina Hryniewiecka,

- Przedstawiciele Rady Rodziców,

- Właściciel Firmy Budowlanej SANBUD pani Beata Najmrodzka,

- Właściciele Hurtowni BIK pan Robert Bajewski i pan Krzysztof Wojtasik.

     Dokładnie o godz. 11.11 rozpoczął się ten podniosły i niezwykle wzruszający moment. Zaproszeni goście, uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie zaśpiewali hymn narodowy, włączając się tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Po tym nastąpił moment nadania szkole sztandaru. Dyrektor szkoły p. Beata Fryder zaprosiła szanownych gości do symbolicznego umocowania pamiątkowych gwoździ na drzewcu sztandaru. Następnie przedstawiciele Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu przekazali sztandar dyrektorowi szkoły i szkolnemu pocztowi sztandarowemu jako symbol tradycji patriotycznych i wyraz szacunku dla człowieka, hartu ducha, wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej szkoły oraz wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli. Przekazując sztandar szkolnemu pocztowi, który stanowią:

- Radosław Pietrzak

- Martyna Kluba

- Zuzanna Tomaszewicz

pani dyrektor powiedziała: „DRODZY UCZNIOWIE. PRZEKAZUJĘ SZTANDAR W WASZE RĘCE. NIECH PROWADZI WAS KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI. NIECH ZAWSZE BĘDZIE SYMBOLEM WASZEJ GODNOŚCI I POWINNOŚCI UCZNIOWSKIEJ. STRZEŻCIE JEGO HONORU”.

     Po prezentacji sztandaru, dokonanym przez p. B. Figiel, nastąpił uroczysty moment ślubowania uczniów klas pierwszych na otrzymany sztandar.

     Sztandar jest zawsze wyjątkowym symbolem godności, pracy i wartości patriotycznych, które bliskie są każdej polskiej szkole. Mówili o tym goście: Starosta Powiatu Myśliborskiego pani Danuta Patkowska, Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz pan Piotr Sobolewski, wicestarosta Powiatu Myśliborskiego pan Mariusz Norsesowicz, przewodniczący Rady Powiatu pan Ferdynand Łukasik i przewodnicząca oddziału Związku Sybiraków w Myśliborzu pani Janina Hryniewiecka.

                                                           „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród

                                                   Nie damy pogrześć mowy,

                                                     Polski my naród, polski lud,

                                                         Królewski szczep piastowy…”

     W tym niezwykle podniosłym nastroju wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy I „B” LO i 3 Bg pod opieką p. Barbary Figiel z okazji 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Występ uświetnił chór i zespół muzyczny pod kierownictwem p. Andrzeja Wachowicza. Dla pokreślenia wagi tej uroczystości wszyscy obecni otrzymali piękne, biało – czerwone kotyliony.

     123 lata zaborów sprawiły, że kolejne pokolenia Polaków przychodziły na świat w zniewolonym kraju. Jednak naród trwał, choć nie istniało państwo, trwał dzięki pamięci o swej przeszłości, tradycji i kulturze. Droga do niepodległości była długa i krwawa, ale poczucie tożsamości narodowej było tak ogromne, że rosnące represje tylko wzmagały opór.

Teksty poetyckie i piosenki zaprezentowane przez uczniów przypomniały te tragiczne karty historii Polski, ale też pokazały, jak wielką była ta chwila, gdy 11 listopada 1918 roku Polska stała się krajem niepodległym.

     Rok 2018 jest więc dla Polaków rokiem szczególnym. Można uroczyście świętować 100 lat niepodległego państwa polskiego. Słuchając tekstów przedstawionych podczas uroczystości, odczuwało się tę radość, że dane nam jest żyć w wolnym kraju. Prezentowana przez uczniów „Rota” została zaśpiewana na stojąco przez wszystkich obecnych na uroczystości.

     Zgromadzeni goście ze wzruszeniem nagrodzili brawami występujących uczniów, bo to szczególnie jest ważne, że młode pokolenie mówi:

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

Nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

Radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić,

Odrzucam pustobrzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

Ale nie można owocować”.

listopad - pamiętamy o tych, którzy odeszli...

na stronę

 

Dla tych, którzy odeszli – płomień na wietrze kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów i niebo jesienne…

     Listopad jest takim miesiącem, w którym kierujemy naszą uwagę ku przeszłości. Dzień

1 listopada – Wszystkich Świętych –  rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia i w kolejnych odwiedzamy groby bliskich, aby zapalić znicze, pomodlić się za zmarłych, złożyć okolicznościowe wieńce i wiązanki. Pamiętamy o bliskich, których nie ma już wśród nas, wspominamy też wydarzenia historyczne, które pochłonęły ogrom ofiar. Dlatego znicze płoną nie tylko na indywidualnych grobach, ale też przy pomnikach i obeliskach upamiętniających tych, którzy polegli, walcząc o wolność naszego kraju.

     W tym roku, szczególnym dla naszej ojczyzny, ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości, uczciliśmy pamięć tych, którzy brali udział w ważnych dla Polski wydarzeniach historycznych.

     Uczniowie naszej szkoły zapalili 100 zniczy przy Pomniku Sybiraków, znajdującym się na Cmentarzu Komunalnym. Znicze zapłonęły też przed Obeliskiem „Ojców Niepodległości”,  poświęconym tym wielkim postaciom historycznym, które przyczyniły się do odzyskania niepodległego państwa. Obelisk znajduje się nieopodal siedziby Starostwa Powiatowego

w Myśliborzu i został odsłonięty 8 XI br. Udaliśmy się również na Cmentarz Wojenny, gdzie utworzona jest nekropolia dla poległych na Ziemi Myśliborskiej. Na 49 tarasowo ułożonych kwaterach zapaliliśmy znicze dla 687 tam  pochowanych.

Pośród cmentarzy cichych uliczek
Jak wierna pamięć – palą się znicze…rekord dla niepodległej

niepodległa

Już ponad 20 tysięcy przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych do tej pory zgłosiło swój udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem „Rekordu dla Niepodległej” jest wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą. Akcja odbędzie się w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11.

Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości! 

Dzień edukacji narodowej

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest świętem wszystkich pracowników polskiej oświaty. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

Czytaj więcej...

Spotkanie z posłem

 

     Dnia 25 września uczniowie klas I B, II C i III B LO spotkali się z posłem PiS panem Leszkiem Dobrzyńskim oraz ze starostą Powiatu Myśliborskiego panią Danutą Patkowską.

Spotkanie było okazją do wysłuchania refleksji na temat patriotyzmu, który łączy się w naszej polskiej historii z ogromnym poświęceniem i bywał często okupiony trudami, a nie tylko okazją do pokazania własnego bohaterstwa. Przykładem są tu żołnierze Armii Krajowej, ludzie, którzy gotowi byli zapłacić najwyższą cenę, kierując się patriotycznymi uczuciami.

     Uczniowie mieli również możliwość podzielenia się swoimi poglądami i przeprowadzenia rozmowy z panem posłem.

     Na zakończenie spotkania goście wręczyli uczniom pamiątki o tematyce patriotycznej, a szkolnej bibliotece przekazali zestaw lektur oraz licznych prac wydanych pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej.                                        

Statut szkoły

Podręczniki

podreczniki

1220402
Dzisiaj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie
1271
2696
7949
1220402

Twój IP: 3.80.32.33